Halidiye Dergisi

Tasavvuf, İlim, Fikir, Edebiyat, Düşünce, Şiir ve Hayat Dergisi

Kadınlara Özel Haller

 

Hayız (Âdet):

Bir kadının rahminden hastalık veya doğum sebebi olmaksızın belirli günler içinde gelen kana denir. Başka bir ifade ile buna “Âdet kanı” da denir. Hayız kanı gören kadın buluğa ermiş demektir.

Âdetin Başlama ve Kesilme Yaşı:

Hayız (Adet) dokuz yaşından itibaren başlar. Kadın dokuz yaşından küçük olupta kan görüyorsa hayız değildir.

Hanefiye göre, hayız kanı elli veya elli beş yaşında kesilir. Elli yaşından küçük olan kadınlar ise kan gördüklerinde görmüş oldukları kan hayız kanıdır.

Şafiilere göre, adetlerin kesilmesi için belli bir zaman yoktur. Bölgelerin iklimi etkili olabilir. Ancak çoğunluk olarak altmış iki yaşında kesilebilir.

Âdetin Süresi:

Hanefilere göre: Hayız kanının müddeti en az üç gün üç gecedir. Çoğu ise on gün on gecedir. Kadın üç günden az veya on günden fazla kan görüyorsa o kan hayız kanı değildir. İstihaza (hastalık) kanıdır.

Şafiilere göre: Hayız’ın müddeti en az bir gün bir gecedir. Çoğu ise on beş gün ve on beş gecedir. Ortalama süresi ise 6–7 gündür. Bir gün bir geceden az ve on beş gün on beş geceden fazla olan kan hayız kanı değildir. İstihaza (hastalık) kanıdır.

Hamile Kadının Kan Görmesi:

Hanefilere göre, hamile kadının göreceği kan hayız kanı değildir. İstihaza kanıdır. Çünkü Hanefi içtihadına göre hamile kadın hayız görmez.

Şafiilere göre ise, görülen kan hayız kanıdır zira Şafii içtihadına göre hamile kadın da hayız görebilir.

Hayız’ın Yasakları:

Hayız’lı kadın namaz kılmadığı gibi hayız müddetinde geçen namazları kaza da etmez ancak orucu kaza edecektir.

İstihaza kanı ise namaza ve oruca mani değildir.

Hayız’lı kadınla cinsi ilişkide bulunmak haramdır. Bu ilişki helaldir diyen kişi küfüre girer. Çünkü Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmuştur.

{وَيَسْأَلُونَكَ عَنِ الْمَحِيضِ قُلْ هُوَ أَذًى فَاعْتَزِلُوا النِّسَاءَ فِي الْمَحِيضِ وَلاَ تَقْرَبُوهُنَّ حَتَّى يَطْهُرْنَ فَإِذَا تَطَهَّرْنَ فَأْتُوهُنَّ مِنْ حَيْثُ أَمَرَكُمُ اللهُ إِنَّ اللهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ وَيُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِينَ}

“Sana kadınların ay halini sorarlar. De ki: “O bir ezadır (rahatsızlıktır). Ay halinde kadınlardan uzak durun. Temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. Temizlendikleri vakit, Allah’ın size emrettiği yerden onlara yaklaşın. Şüphesiz Allah çok tevbe edenleri sever, çok temizlenenleri sever.”[1]

Hayız’da Ara Temizlik:

İki hayız (iki âdet) arasındaki temizlik müddetinin en azı on beş gündür. Temizlik on beş günden az olmaz fakat bundan çok olabilir. Hatta aylarca ve yıllarca devam edebilir.

Nifas Kanı (Lohusalık):

Kadının doğum sonrası görmüş olduğu kandır. En az müddeti için bir sınır yoktur. Aynı zamanda doğum yapan kadın hiç kan görmeyedebilir.

Nifas’ın en çok müddeti ise kırk gündür. Kırk günden fazla gelen kan Nifas kanı değildir.

Şafiilerde ise Nifas’ın en fazla müddeti altmış gündür. Çoğunluğu ve ortalaması ise kırk gündür. Altmış günden fazla kan görüyorsa o Nifas değildir İstihaza kanıdır. Nifas’lı kadının hükmü de Hayız’lı kadının hükmü gibidir.

Lohusalıkta Ara Temizlik:

İmam-ı Azam’a göre lohusalık süresi içerisinde ara sıra görülen temizlik müddeti lohusalıktan sayılır. Örneğin on beş gün kan gelip ardından on gün kesilirse ardından tekrar on gün kan gelirse bu otuz beş günün tamamı lohusalık kanıdır. İmam Ebu Yusuf ve İmam Ebu Muhammed’e göre ise bu süre on beş gün veya daha fazla olursa bu ara dönem zamanı lohusalıktan sayılmaz. Dolayısıyla bu ara temizlik süresi öncesi görülen kan lohusalık, bundan sonra görülecek kan ise âdet kanıdır. Şafiilerde bu görüşü savunmaktadırlar. Ancak Hanefi mezhebinde burada fetvaya uygun olan görüş İmam-ı Azam’ın görüşüdür.

İstihaza (Özür):

Hanefilere göre: Bir kadında üç günden az ya da on günden fazla görülen kan Hayız kanı değildir. Buna İstihaza kanı denir. Hamile kadının görmüş olduğu kan da Hayız kanı olmayıp İstihaza kanıdır.

Şafiilere göre: Bir gün bir geceden az veya on beş günden fazla gelen kan Hayız kanı olmayıp İstihaze kanıdır. Gebe olan kadınlarda durum farklıdır. Zira Şafiilere göre gebe kadınlar da Hayız görebilirler.

Dokuz yaşına girmemiş olan kızlardan gelen kan da İstihaza kanıdır. Hayız değildir.

Adetten kesilmiş olan kadının görmüş olduğu kan da İstihaza kanıdır.

İstihaza kanı namaza ve oruca mani değildir.

Hayız’lı ve Nifas’lı kişiye sekiz şey haramdır:

1- Namaz kılmak. (Namazın bütün çeşitleri haramdır.)

2- Oruç tutmak. (Nafile oruç olsun farz olsun aynıdır.)

3- Kur’an-ı Kerim okumak. (Kur’an niyetiyle bir ayet bile okunamaz.)

4- Kur’an-ı Kerim’e el değdirmek. Ancak bir sandığın içinde eşyalarla beraber olursa sandığa dokunulabilir.

5- Camiye girmek.[2]

6- Kâbe’yi tavaf etmek. (Farz veya sünnet tavafı yapamaz.)

7- Cinsi ilişkide bulunmak.

8- Göbek ve diz arası kocası ile cinsi temasta bulunmak, oynaşmak.

 [1] Bakara, ayet: 222

[2] Şafiilere göre cünüp olan kişinin camiyi kirletmesi söz konusu değilse camiden geçebilir.

 

Diğer siteler: (Ziyaret etmek için üzerine tıklayınız)